РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ ДЛЯ ДІТОК

Розвиваюча гра «Розумні клітки»
для дітей 3-7 років
 
Завдання: - вчити орієнтуватися в просторі, диференціювати прийменники з наочною опорою та без;
- Розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення;
- Формувати зв'язну мову, розширювати словниковий запас;
- Закріплювати узагальнюючі поняття;
- Автоматизувати звуки.
Роздатковий матеріал: комплекти карток в клітку з зображенням ілюстрацій і з порожніми клітинами; конверт з картинками.
Примітки: - в грі бере участь одна дитина (індивідуальна робота) або підгрупа дітей;
- Варіанти гри можуть доповнюватися і змінюватися;
- Варіанти карток і картинок пропонуються в додатках 1,2.
- За основу взято навчальний посібник з розвитку орієнтування в просторі, адаптоване нами на весь дошкільний вік, що дозволяє вирішити досить великий обсяг виховно - освітніх завдань.
 
Правила гри
I варіант
Кожному учаснику видається одна картка з картинкою і пропонується картинку з конверта розташувати за завданням педагога (наприклад, зліва від будиночка, над ним, перед ним, скільки клітин займає будиночок і т.д.). Аналогічні, і завдання з ускладненням, даються при використанні карток з порожніми клітинами (наприклад, розташувати картинку у верхній рядку, в 3-ей клітці справа і т.д.).
 
II варіант
Картки з картинками можна використовувати і для розвитку пам'яті. Перед дитиною викладається кілька картинок (починати можна з 5 - 6) і пропонується запам'ятати їх. Потім картинки закриваються або перевертаються і дитині пропонується пригадати всі предмети.
 
III варіант
Дітям видаються картки з розташуванням картинок в певній послідовності, або не пов'язані один з одним одним сюжетом. Дошкільнятам пропонується скласти речення, розповідь, історію та ін. Якщо це картинки, пов'язані одним сюжетом, запропонуйте викладати їх на столі в потрібній послідовності, пояснюючи, чому та чи інша картинка слід за попередньої. Гра перетвориться в захоплюючу подорож і повчальне заняття, де діти зможуть проявити свою фантазію, одночасно розвиваючи спостережливість, логічне мислення, зв'язне мовлення і увагу.
 
IV варіант
Дітям пропонується назвати картинку і розповісти, скільки складів у назві, від якого звуку починається слово; або пропонується знайти картинки, назви яких починаються з певного звуку, заданий звук знаходиться в середині слова або в кінці.
 
V варіант
Педагог розташовує картинки на картках в різній послідовності, але пов'язаних узагальнюючим поняттям, і дітей назвати їх кількість, місце розташування і узагальнююче слово.

 

Гра - подорож «Ми - туристи» 

 

цілі: 
- Активізувати вміння орієнтуватися на місцевості. 
- Запам'ятовувати пройдений шлях. 
- Збагачення знань про природу рідного краю. 
- Закріпити правила поведінки в природі. 
- Виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю. 
 
хід гри 
- Здрастуйте, хлопці! Ви як ставитеся пригод? Пропоную відправитися в похід, там нас чекає багато цікавого. Шлях буде не долог- неблизький. Ви не боїтеся труднощів? Тоді в дорогу! 
1. Пізнавальна гра «Дерева» (Заздалегідь намічаю дерева на ділянці біля яких відбуватиметься бесіда.) 
цілі: 
- Познайомити дітей з особливостями різних видів дерев. 
- Виховувати емоційно- позитивне, дбайливе ставлення до рослин, навчити бачити їх красу і неповторність. 
2. Гра «Слідопити» 
Діти розходяться по різних сторонах та збирають по кілька листочків. Потім збираються всі разом і по черзі розкладають листя по їх формі в букети, називаючи з якого вони дерева. Порівнюють, яких листя найбільше, а яких менше. 
3. «Подолай природну перешкоду» (колода, схил, потічок) (використовую спорт. Інвентар). 
мета: 
- Розвивати у дітей вміння вміння творчо використовувати свій руховий досвід в умовах емоційного спілкування з однолітками. 
4. завдання «Очисти галявинку від сміття» (Заздалегідь «забруднюючих» галявинку паличками та папірцями.) 
цілі: 
- Виховувати дбайливе ставлення до природи. 
- Пробуджувати емоційну чуйність. 
5. «Костер» (спалюємо зібране сміття) 
мета: 
- Закріпить правила поводження з вогнем. 
У висновку складаємо звід правил поведінки в поході, вручаються «медалі» юних туристів. Дякую за активну участь.

 

«Ігрові заняття з дітьми молодшого віку» 

Іграм - розвагам в першій молодшій групі приділяється найбільш серйозну увагу. Необхідно проводити їх щодня, поділяючи дітей на підгрупи або індивідуально. Дані рекомендації засновані на сучасних психологічних та педагогічних дослідженнях. Це сприяє гармонійному розвитку дитини, розвиває мускулатуру рук та пальців, дрібну моторику рук дитини, розвиває наслідувальні руху, активізує мова дітей, підтримує у малюків бадьорий і радісний настрій, розширює їх кругозір, вчить діяти по мовному сигналу. 
Ігор дуже багато. Такі як «Коза - рогата», «По вузенькій доріжці», «Хованки», «Догонялки» досить широко відомі. Нижче, як мені здається, наведені менш відомі ігри. 
 
«Пальчики» 
Мета: У веселій грі розвивати дрібну моторику. 
Хід заняття: Заняття проводиться з групою дітей (6-8 чоловік). Вихователь, дотримуючись тексту «потішки» рухом своїх пальців показує, як пальчики пішли в сад, спонукає малюка до наслідування. 
Текст «потішки»: 
Цей товстий і великий в сад за сливами пішов, 
Вказівний з порога вказав йому дорогу, 
Середній палець, найвлучніший - він зриває сливу з гілки, 
Безіменний поїдає, 
А мізинчик-панок в землю кісточку кидає. 
 
«Заводний курча» 
Мета: Підвищити емоційний тонус дітей. 
Хід заняття: Вихователь збирає дітей навколо себе, і каже, що зараз їм щось покаже. Заводить і пускає заводного курчати. 
- Зерна курочка клює - (Обидві долоні разом, відхиляються від себе) 
- І курчатка тут як тут - (Обидві руки по черзі «​​клюють» усіма пальцями, зібраними разом) 
- В воду качечка пірне - (Рука, з'єднані вказівними пальцями «пірнають» від себе) 
- А курчатка не пірнути якийсь - (Великий палець тримає середній, безіменний та мізинець, вказівний випрямлений. Рука погойдується з боку в бік - погрожуємо пальчиком) 
Або використовується дитяча пісенька: 
Ціп-ціп мої курчатка, 
ціп-ціп мої хлоп'ята, 
ви пухнасті грудочки, - 
мої майбутні квочки) 
- Це веселить та радує дітей, піднімає емоційний настрій. 
 
«Вийшли пальчики гуляти» 
Мета: У веселій грі активізувати руху пальців рук 
Хід заняття: Вихователь садовить перед собою групу дітей (4-6 чоловік). 
Текст «потішки»: 
Раз, два, три, чотири, п'ять (стискаємо руку в кулак, потім по одному пальцю відгинаємо) 
Вийшли пальчики гуляти (крутимо руку навколо своєї осі) 
Раз, два, три, чотири, п'ять (стискаємо по одному пальці в кулак) 
У будиночок сховалися знову (з'єднуємо два кулака разом, зображуючи «будиночок»). 
 
«Паровоз» 
Діти дуже люблять цю гру, на групи ділити дітей непотрібно. Грають зазвичай все активно. 
Мета: залучити до гри малорухомих дітей, викликати емоційний підйом, створити радісний настрій, вчити грати разом, весело та дружно, активізувати мову дітей. 
Хід заняття: Вихователь пропонує дітям пограти і починає: 
«Чух-чух, чух-чух-мчить потяг щодуху» (руками показує рух коліс поїзда). 
Діти тримаються за вихователя та за пояс один одного, утворюючи «поїзд». Вихователь зупиняється: 
«Паровоз, паровоз, що в подарунок нам привіз?» 
Діти: «Мишка». 
Хором розповідаємо вірш «Ведмедик клишоногий по лісу йде ...». Діти імітують рухи відповідно до тексту. 
Повторюємо гру, імітуючи будь-які улюблені вірші. 
наприклад: 
«Зайка сіренький сидить і вухами ворушить. 
Ось так, ось так, він вухами ворушить, 
Зайчику холодно сидіти, треба лапочки погріти, 
ось так, ось так, треба лапочки погріти. 
Зайчику холодно стояти. Треба Зайчику поплясать, 
ось так, ось так, треба Зайчику поплясать »
та так далі. 
 
Ігри - розваги необхідні для розвитку дітей, вони створюють емоційний підйом і живий інтерес до гри. Готуючись до чергового заняттю з дітьми, я прочитала притчу, яка, на мій погляд, дуже добре відповідає на питання - «Навіщо ми використовуємо ігри в роботі з дітьми першої молодшої групи?»: Я намагався досягти серця дитину словами, вони часто проходили повз нього непочутими. Я намагався досягти його серця книгами, він кидав на мене спантеличені погляди. У відчаї я відвернувся від нього. Як я можу пройти до серця цієї дитини? »- Вигукнув я. Він прошепотів мені на вухо: «Прийди, пограй зі мною!».